Haber Tarihi : 25.08.2009 10:15:17

Erdoğan'la iftar yemeğine katılacak

1 Ağustos'ta NATO Genel Sekreterliği görevine başlayan Danimarka eski Başbakanı Anders Fogh Rasmussen, perşembe günü Türkiye'ye önemli bir ziyaret gerçekleştirecek.

 

Karikatü ; r krizi ve ROJ TV konusundaki tutumu sebebiyle Ankara ' nın uzun sü ; re itiraz ettiği Rasmussen bö ; ylece verdiği sö ; zü ; yerine getirerek ilk ü ; ye ü ; lke ziyaretlerinden birini Tü ; rkiye ' ye yapmış olacak . Rasmussen iki gü ; nlü ; k ziyareti sırasında ü ; st dü ; zey gö ; rü ; şmelerde bulunacak . İlk gü ; n Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile gö ; rü ; şecek olan NATO Genel Sekreteri , aynı gü ; n Erdoğan ile AK Parti Ankara İl Başkanlığı ' nın Rixos Otel ' de vereceği iftar yemeğine katılacak . Rasmussen ' in iftar yemeğinde bir konuşma yapması bekleniyor . Rasmussen , Cumhurbaşkanı Abdullah Gü ; l , Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ile de bir araya gelecek . Gö ; rü ; şmelerde masadaki en ö ; nemli madde 20 Ağustos ' taki devlet başkanlığı seç ; imleri sonrası Afganistan ' daki son durum olacak . Tü ; rkiye , Afganistan ' da iki kez yü ; rü ; ttü ; ğü ; NATO ' ya bağlı uluslararası gü ; venlik destek gü ; cü ; komutanlığını ö ; nü ; mü ; zdeki dö ; nem yeniden ü ; stlenecek . Irak ve Somali de ziyaretin gü ; ndemindeki diğer maddeler olacak . Ziyareti ö ; ncesi NTV ' ye konuşan Rasmussen , Tü ; rkiye ' nin Mü ; slü ; man ü ; lke olarak Afganistan ' da kilit bir gö ; rev ü ; stlenebileceğini ve halihazırda gö ; rev yapan Tü ; rk eğitim gü ; cü ; ne takviye istediklerini dile getirdi .

' KARZAİ OYLARIN YÜ ; ZDE 68 ' İNİ ALDI '

Afganistan ' da geç ; en perşembe gü ; nü ; yapılan devlet başkanlığı seç ; imini Devlet Başkanı Hamid Karzai ' nin kazandığı bildirildi . Afganistan Maliye Bakanı Hazret Ö ; mer Zekilval , Karzai ' nin oyların yü ; zde 68 ' ine yakınını aldığını sö ; yledi . Zekilval , Karzai ' nin ü ; lke genelinden destek aldığını , dolayısıyla sonucun , ç ; atışmaların yoğun olduğu gü ; neyden gelebilecek bir yolsuzluk itirazından etkilenmeyeceğini savundu . Karzai ' nin en gü ; ç ; lü ; rakibi eski Dışişleri Bakanı Abdullah Abdullah ' ın ekibi ise Zekilval ' in aç ; ıklamalarının doğru olmadığını belirterek , seç ; im komisyonunun sonuç ; larını bekleyeceklerini belirtti .