Var olma sebebimiz demokrasi açığının kapatılmasıdır

Haber Tarihi : 13.11.2009 13:05:31 İçişleri Bakanı Beşir Atalay, 'Demokratik Açılım' ile ilgili TBMM'de hükümet adına konuştu.
A +   A -

Bakan Atalay şöyle konuştu;

Uluslarası aktif siyaset sayesinde terörün beslendiği kaynaklar önemli ölçüde kesilmiştir.

Partimizin var olmasının en önemli sebeplerinden biri Türkiye'deki demokrasi açığının kapatılmasıdır. Biz insanımızı hiçbir ayrım göstermeksizin onurlu bir varlık olarak görüyoruz.

Ekonomik ve sosyal adaletsizliklerin kaynağında eşitsizilik vardır. Ülke sırınları içerisinde kim olursa olsun, herkesin eşit olduğunu pekiştirmek istiyoruz.

Demokratik açılım yeni bir ikilimi getirmektedir.

İktidara gelir gelmez Olağan Üstü Hal'e son verdik. Özellikle 90'lı yıllarda ülkemiz, faili meçhullerle, işkencelerle gündeme gelen bir ülke haline gelmiştir. Türkiye'de 'olağan hale' gelen Olağan Üstü Hal'den Hükümetimiz kurtarmıştır.

Farklı dil ve lehçelerde yayın yapılması için TRT 6 yayına sokulmuştur.

İşkence ve kötü muamalenin tanımı geliştirilmiş, cezaları artırılmıştır.

Vatandaşlarımızın konuştuğu farklı dil ve lehçeler için üniversitelerimizde çalışmalar yapılması ve seçmeli ders okutulması bu açılımın getirilerindendir.

Doğu ve Güneydoğu'da yaşayan vatandaşlarımızın günlük yaşantılarını kolaylaştıran yol ve güvenlik kontrollerinin azaltılması ve yayla yasağının kaldırılması için gerekli çalışmalar sürdürülmektedir.

Yegane gayemiz vatandaşlarımız onurlu, vakur, güvenlik içinde yaşamasını sağlamaktır.

Bu nedenle bir çok demokratik ülkede mevcut olan ayrımcılıkla mücadele komisyonu ülkemizde de kurulacaktır.

Bunu ülkemizde demokratik bilincin kılcal damarlara kadar işlemesinde yerleşmesinde önemli bir mekanizma olarak görüyoruz.

Bu yeni kurumda ayrımcılıkla mücadele gibi insan hakları ihlallerini denetleme durumunda olacaktır.

Bu halkanın diğer bir önemli unsuru başta insan hakları ihllaleri olmak üzere kolluk haklarının izlenmesi denetlenmesi ve korunması için gerekli çalışmalar bakanlığımızda görüşülmektedir.

Değerli milletvekilleri bu güne kadar çeşitli nedenler ile isimleri değiştirilen yerlerin isimleri yerel müracat halinde tekrar verilecektir.

Siyasi partilerin seçim çalışmalarında vatandaşlarımızın kullandıkları farklı dil ve lehçeler ile onalara seslenebilmek yaptığımız çalışmalar arasındadır.

Biz bu adımlar ile herkes için daha fazla hak daha fazla özgürlük ve daha fazla demokrasi diyoruz.

Ayrıca belirtmek gerekir ki bu tür değişiklikler tarafı olduğumuz AB uyumluluk sürecine daha da uyumlu hale getirecektir.

Biz Demokratik Açılım'ı ucu kapalı bir paket değil dinamik bir güç olarak görmekteyiz.

2002 yılından hükümetimiz döneminden bu güne kadar olduğu gibi.

Bütün bunlar için gerekli olan Demokratik ve sivil bir Anayasadır.

Mevcut Anayasa her açıdan toplumumuzun gerisinde kalmıştır.

Dolayısıyla mevcut katılımın yüksek olduğu bir Anayasa değişikliğine gidilmelidir.

Tabi bunu yaparken Anayasa'nın değiştirilmesi teklif edilemez ilk 3 maddesi yani devletin dili, bayrağı, üniter yapısı kesinlikle zedelenmeyecektir.

Sözlerimi bitiriken şunları söylemek istiyorum, demokratik açılım üniter yapımızı zedeleyecek bir girişim değil aksine kuvvetlendirecek bir olgudur.

Birileri Demokratik Açılım'ın önünü tıkamak için bir sürü fitne unsuru ortaya koymuştur.

Biz bunların önünü temizlemek istiyoruz.

Ben yüce Meclis'e son sözler olarak şunları arz etmek istiyorum. Yüce Meclis Türkiye'nin bütün meselelerinin konuşulduğu olgunlaştırıldığı bir çatıdır. Hükümet olarak biz hep bu çatıyı işaret ettik. Ve bizde işte bu gün yine bu çatıyı işaret etmiş oluyoruz. Başbakan'ımız gerekli açıklamaları daha geniş olarak yapacaktır.

Ama bizim istediğimiz gelin birlik olalım birlikte Demokratik Açlım'ı şekillendirelim. Muhalefetin bizim için vereceği destekler çok önemlidir.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !