Türkiye, Suriye ve Irak arasında su anlaşması imzalandı

Haber Tarihi : 03.09.2009 19:18:45 Çevre ve Orman Bakanı Veysel Eroğlu, 'Suriye ve Irak'a 500 metreküp saniyenin üzerinde su akması için elimizden geleni yapacağız' dedi.
A +   A -

 

Rixos Grand Otel ' de yapılan Tü ; rkiye-Irak ve Suriye bakanlarının katıldığı ü ; ç ; lü ; bakanlar toplantısının ardından ü ; ç ; ü ; lke arasında mutabakat imzalandı .

Burada konuşan Eroğlu , gü ; zel işbirliği imkâ ; nlarının ortaya ç ; ıktığını dile getirdi .

Dicle ve Fırat nehirlerinin ü ; zerine ortak ö ; lç ; ü ; m istasyonlarının kurulmasının kararlaştırıldığını belirten Eroğlu , mevcut tesislerin elden geç ; irilmesi iç ; in anlaşmaya varıldığını aktardı .

Hidrolojik ve iklim değişikliğiyle ilgili veri tabanı oluşturulmasının kararlaştırıldığına vurgu yapan Eroğlu , iki nehirden bırakılan suyun izlenmesi ve iklim değişikliğiyle ilgili karar verilmesinin de ortaya konduğunu sö ; yledi .

Eroğlu , ' Bundan sonraki ü ; ç ; lü ; bakanlar toplantısı Bağdat ' ta yapılacak . Gü ; ndem daha sonra belirlenecek ' dedi .

Tü ; rkiye , Suriye ve Irak arasında işbirliğinin gelişmesi iç ; in her tü ; rlü ; fedakarlığı yapacaklarını kaydeden Eroğlu , ' Kuraklık sebebiyle su sıkıntısı var . Buna rağmen 500 metrekü ; p saniyenin ü ; zerinde Suriye ve Irak ' a su akması iç ; in elimizden geleni yapacağız . Bizde su varsa komşularla paylaşmamak gibi anlayış olamaz . İmkâ ; nları zorlayacağız ' şeklinde konuştu .

Irak Su ve Doğal Kaynaklar Bakanı Abdü ; llatif Jamal Rasheed ise su miktarının artırılmasını talep ettiklerini , komşularının da anlayışla karşıladığını belirtti .

Suriye Sulama Bakanı Nader al Bounni de toplantıdan memnun olduklarını kaydederek , ' Dostluk ve kardeşlik havasında cereyan eden toplantı vesilesiyle işbirliğini imza attık . Su işbirliğinin nişanesidir ' diye konuştu .

Konuşmaların ardından mutabakat metni imzalandı . Eroğlu , imza atarken , ' Bence bu Tü ; rkiye Suriye ve Irak arasındaki işbirliğinin daha da pekişmesine atılan imzadır ' dedi .

' Su savaşları ç ; ıkar mı? ' sorusuna Iraklı Bakan , ' Bazı gazeteciler 5-6 seneden beri bu soruları soruyorlar . Politikacılar savaşların susuzluktan ç ; ıkacağını sö ; ylü ; yorlar . Biz suların en iyi şekilde kullanılmasını istiyoruz . Su sorunu hiç ; bir taraf bir ç ; atışma ve savaşla ç ; ö ; zemez . En iyi ç ; ö ; zü ; m mutabakat . Savaş ve ç ; atışma kelimelerini doğru bulmuyorum ' cevabını verdi .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !