TSE Başkanı Şahin'den Dünya Kalite Günü Ve Avrupa Kalite Haftası Mesajı

Haber Tarihi : 09.11.2018 10:33:10 TSE Başkanı Prof. Dr. Adem Şahin, "Kalite bilinci kalkınma hamlelerinin, ekonomik plan ve politikaların başarı imkanını yükseltecektir" dedi.
A +   A -

TSE Başkanı Şahin, “Avrupa Kalite Haftası” ve “Dünya Kalite Günü” dolayısıyla mesaj yayımladı. Şahin, TSE olarak dinamik bir ekonomi ve toplumsal yapıya sahip olan Türkiye’de her alanda kalite altyapısının gelişmesi için çalıştıklarının altını çizerek, "Böylece ülkemizin rekabet gücünün artacağına, kalkınma hamlelerinin, ekonomik plan ve politikaların başarı imkanın da yükseleceğine inanıyoruz. Günümüzde bilinçli tüketicilerin, mal ve hizmetlerin kalitesinin yüksek olmasını daha fazla talep eder hale gelmesi, toplumsal gelişme ve rekabetçi ekonomi adına önemli bir gelişmedir. Hizmet sunanlar da bu beklenti doğrultusunda kurumsal olarak kendilerini yenilemekte, verimlilik, müşteri memnuniyeti, çevrenin korunması, iş sağlığı ve güvenliği gibi konularda çalışma yapmaktadır. Bugün tüm sektörlerde uluslararası standartlarda, müşteri beklenti ve memnuniyetine uygun mal ve hizmet üretimi rekabetin temel şartı haline gelmiştir. Bu da ancak kuruluşlarda tasarımdan üretime, personel politikasından pazarlama ve satış sonrası hizmetlere kadar tüm aşamaları kapsayan kalite yönetim sistemlerinin uygulanmasıyla mümkün olabilmektedir. TSE, gerek yönetim sistemlerinin kurulması ve personelin yetişmesi sürecinde verdiği eğitim desteği ile gerekse de belgelendirme ve sonrasında yaptığı denetimlerle ülkemizdeki kurum ve kuruluşlarda kalite altyapısının yaygınlaşmasına hizmet etmektedir” ifadelerini kullandı.

Uluslararası kuruluşlarda temsil

Şahin, hem ulusal hem de küresel düzeyde kalite ile ilgili çalışmalar gerçekleştiren TSE’nin, uluslararası kuruluşların yönetim mekanizmalarında görev almak için aktif politikalar ürettiğini, üretici ve tüketicilerin bu uluslararası mekanizmalarda temsiline ve buralarda Türkiye lehine kararlar alınmasına hizmet ettiğini kaydetti.Avrupa Kalite Teşkilatında 42. yıl

Enstitünün bu yıl 1976 yılından bu yana tam üyesi olduğu Avrupa’nın kalite alanındaki lider kuruluşu Avrupa Kalite Teşkilatında (EOQ) 42’nci yılını doldurduğu bilgisini paylaşan Şahin, “EOQ, Avrupa’da ve dünya çapında bulunan üyeleri ve ortak kuruluşları ile birlikte 70 binden fazla üye ve 500 bin firmayı kapsamaktadır. Teşkilat, Avrupa toplumunun kalite alanında desteklenmesini hedefleyerek, üye kuruluşları arasında koordinasyon sağlayıcı katalizör görevi görmektedir. TSE; Avrupa Kalite Teşkilatı üyeliği süresince, teşkilatın kongrelerine birçok kez ev sahipliği yapmış, çalışmalarına aktif olarak katılmış ve yeni projeler geliştirerek ülkemizde ve Avrupa’da kalite altyapısının geliştirilmesine katkılarda bulunmuştur” dedi.IQNet’de Başkan Yardımcılığı

Dünyada sistem belgelendirme alanında en büyük ve saygın birlik olarak kabul edilen ve 36 belgelendirme kuruluşunun üye olduğu Uluslararası Belgelendirme Ağı IQNet’in Başkan Yardımcılığı görevinin de enstitü tarafından yürütüldüğüne dikkat çeken Şahin, “TSE olarak ‘Dünya Kalite Günü’ ve ‘Kalite Başarıdır’ ana teması ile kutlanan ‘Avrupa Kalite Haftası’ vesilesiyle mal ve hizmet üretiminde ve bu üretimlerin müşteriye sunulmasında kalitenin hem ülke kaynaklarının kullanımı, hem de yaşam standartlarının yükseltilmesi açısından taşıdığı öneme bir kez dikkat çekmek istiyoruz. Kaliteli üreten ve kaliteli yaşayan bir toplum vizyonunun ülkemizde hakim olması temennisiyle Avrupa Kalite Haftasını ve Dünya Kalite Gününüzü kutluyorum” açıklamasında bulundu.

Birleşmiş Milletler 1990 yılında, kalitenin refah artışına ve kurumsal gelişmeye katkısı konusunda dünya çapında farkındalığı artırmak amacıyla Kasım ayının ikinci Perşembe gününün “Dünya Kalite Günü” olarak kutlanması kararı aldı. Bu karara paralel olarak Avrupa Kalite Teşkilatı’na (EOQ) üye ülkelerde de Kasım ayının ikinci haftası “Avrupa Kalite Haftası” olarak kutlanmaktadır. Bu çerçevede bu yıl 8 Kasım Dünya Kalite Günü, 5-11 Kasım tarihleri arası ise Avrupa Kalite Haftası olarak kutlanıyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !