TBB Başkanı Feyzioğlu'ndan ABD'ye Tepki

Haber Tarihi : 02.08.2018 12:42:22 Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu, ABD’nin yaptırım kararına ilişkin, "Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkili makamlarının Türkiye’de tutuklu bulunan bir vatandaşlarının salıverilmesi için ülkemize yönelik yayınladıkları tehdit mesajları ve yaptırım tehditleri kabul edilemez" dedi.
A +   A -

ABD’nin Türkiye’ye yaptırım kararına tepki gösteren TBB Başkanı Feyzioğlu, Uluslararası Barolar Birliği Başkanı, Uluslararası Avukatlar Birliği Başkanı, Avrupa Barolar ve Hukuk Kuruluşları Konseyi Başkanı, Avrupa Barolar Federasyonu Başkanı, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri, Birleşmiş Milletler Türkiye Mukim Temsilcisi, Cenevre’de bulunan Birleşmiş Milletler Avrupa ve Merkezi Asya Ofisi Genel Direktörü ile Avrupa Konseyi Genel Sekreteri’ne birer yazı gönderdi. Feyzioğlu, gönderdiği metinde, "Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkili makamlarının Türkiye’de tutuklu bulunan bir vatandaşlarının salıverilmesi için ülkemize yönelik yayınladıkları tehdit mesajları ve yaptırım tehditleri kabul edilemez. Bu davranışı ile Amerika Birleşik Devletleri, hem uluslararası hukuku hiçe saymakta hem de egemen bir devletin yargısına müdahale etmeye kalkışmaktadır" ifadelerini kullandı.

"Her soruna çivi muamelesi yapmayı dış politika sanmaktadırlar"

Feyzioğlu, şunları kaydetti:

"Söz konusu davranış, ’hukukun üstünlüğünü tanımayız, üstünlerin hukukunu dayatırız’ yaklaşımıdır. Ancak şu bilinmelidir ki gerçekte ’üstün’ olan, hukuktan ve adaletten ayrılmayan, kaba kuvvete başvurmayandır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı yetkililer adeta ellerine bir çekiç almışlar ve önlerine çıkan her soruna çivi muamelesi yapmayı dış politika sanmaktadırlar. Bu, ABD için de dünya için de sürdürülemez. Türk yargısı, evrenselleşmiş adil yargılama kurallarına uygun bir yargılama yapacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Böylece ’üstün olan’ın kaba kuvvet tehdidinde bulunan değil, ’hukukun üstünlüğüne saygı duyan’ olduğu tüm dünyaya bir kez daha gösterilecektir."

Feyzioğlu, "Türkiye ve Amerika Birleşik Devletleri müttefiktir. Bu ittifak, sadece iki ülke için değil, dünya için de önemlidir. İttifakın temeli uluslararası hukukta ve devletlerin egemenlik haklarına karşılıklı olarak saygı göstermesindedir. Giderek akıl dışı bir yöne kaymakta olan bu krizin müttefiklik hukuku içinde ve akılla çözüleceğine inanıyoruz. Bu noktada yargımıza olan güvenimiz tamdır" dedi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !