Slovenya heyeti Meclis'te

Haber Tarihi : 11.11.2009 16:59:18 TBMM Başkanvekili Sadık Yakut, Türkiye'nin, AB'ye üyelik sürecinde üzerinde düşen sorumluluğu yerine getirdiğini ifade ederek AB'den de verdiği taahhütleri gerçekleştirmesini beklediğini kaydetti.
A +   A -

 TBMM Başkanvekili Yakut, Slovenya Ulusal Meclisi AB Komisyonu Başkanı Darja Lavtizar Bebler ve beraberindeki heyeti kabul etti.

Türkiye ile Slovenya arasında siyasi bir sorunun bulunmadığına işaret eden Yakut, Türkiye'nin, Slovenya'yı dost ve müttefik olarak gördüğünü belirtti.

Yakut, Türkiye'nin AB'ye üyelik sürecindeki desteği dolayısıyla Slovenya'ya teşekkür ederken, AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu vurguladı.

AB ile üyelik müzakerelerini kararlılıkla sürdüreceklerini, amacın, tam üyelik olduğunu bildiren Yakut, vatandaşların büyük çoğunluğunun, AB'ye tam üyeliği desteklediğini, reformların hız kesmeden devam etmesinde iradeli olduklarını belirtti. Yakut, Türkiye'nin bu konuda 2002'den bu yana çok büyük mesafeler aldığını dile getirerek, ''Türkiye, üzerine düşen sorumluluğu yerine getirirken, AB tarafından da verilen taahhütleri yerine getirmesini beklemekteyiz. Son yıllarda çok köklü değişim ve reformlar yaptık. Bunları bir taraftan AB istediği için yaparken, diğer taraftan halkın refahını yükseltmek için yaptık'' diye konuştu.

Yakut, Kopenhag Kriterleri ile başlayan sürecin hızlı bir şekilde devam ettiğini belirterek, uygulamaya geçirdikleri aralarında Türkçe yayın yapılmasının da bulunduğu bazı düzenlemelerden örnek verdi.

Kıbrıs konusunda da kapsamlı bir çözümden yana olduklarını, yapıcı tutumlarını devam ettireceklerini ifade eden Yakut, Slovenya'nın AB ve Kıbrıs konusunda vereceği desteğin önemine değindi.

Slovenya Ulusal Meclisi Başkanı Bebler de Türkiye'nin her alanda çok aktif olduğunu, AB reformlarını gerçekleştirdiğini ve bu yolda hiçbir sapma göstermediğini söyledi.

Bebler, ülkesinin, Türkiye'ye kesintisiz desteğini her zaman göstereceğini, Kıbrıs'ta yapıcı ve demokratik çözüm konusunda da desteğini sürdüreceğini vurguladı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !