Roland Koch ve heyeti TBMM'de

Haber Tarihi : 11.11.2009 17:03:42 Almanya'nın Hessen Eyaleti Başbakanı Roland Koch ve beraberindeki heyet, TBMM Dışişleri Komisyonu Başkanı Murat Mercan ile görüşme yaptı.
A +   A -

Mercan, Türkiye ile Almanya arasındaki uzun yıllara dayanan işbirliği ve dostluğun, önümüzdeki yıllarda da devam edeceğine inandığını kaydetti.

İki ülke ilişkilerinin gelişmesinin Avrupa'nın geleceği için de çok önemli olduğunu belirten Mercan, ''Türkiye, AB'ye üyelik sürecini kararlılıkla devam ediyor. Bu bağlamda müzakere sürecinde üzerine düşeni yapmak kararlılığındadır. Hükümet ve Meclis olarak bu çalışmaları yapmaya devam ediyoruz. Türkiye'nin AB üyeliği, hem Türkiye  hem de AB'ye çok önemli katkılar yapacaktır. Bu çerçevede Türkiye-Almanya ilişkileri de üst düzeylere taşınacaktır'' diye konuştu.


Koch ise Almanya ve Hessen eyaleti olarak Türkiye ile ilişkilere büyük önem verdiklerini ifade ederek, Türkiye'nin siyasi ve stratejik öneminin bilincinde olduklarını kaydetti. Türkiye ile dostluktan her zaman yarar sağladıklarını belirten Koch, eyalette çok sayıda Türk kökenli insanın yaşadığını söyledi. Koch, ''Bu birlikteliği sürdürmek ve geliştirmek istiyoruz'' dedi.

Eyalet olarak Türkiye'de bir bölgeyle ilişkileri geliştirmek istediklerini dile getiren Koch, eyalette yaşayan Müslüman çocuklara din dersi konsunda uygun imkanlar sunmak istediklerini, bu konuda Türkiye'den de görüş almak istediklerini bildirdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !