Osmanlı'dan günümüze Cenk Sanatı

Haber Tarihi : 16.11.2009 15:30:54 2008 yılında yaptığı yoğun tarihi çalışmalar ile unutulmaya yüz tutmuş Matrak sporunu tekrar hayata geçiren Efkan Çalış ve öğrencileri Radyo Beyaz'ın konuğu oldu.
A +   A -

Matrak sporu hakkında önemli bilgiler veren Cenk Sanatı Dünya Merkezi Başkanı Efkan Çalış, sporun 5 asırlık tarihini anlattı. Öğrencileri ile birlikte konuğumuz olan Çalık, bizler için küçük bir gösteri de düzenledi.

Programda Matrakçı Nasuh’a, yakın savunma tekniklerine ve Osmanlı tokadını da değinen Çalık, sultanların sporu Cenk Sanatı’nı en ince ayrıntısına kadar anlattı.

İşte sultanların sporu Cenk Sanatı hakkında bilgiler;

Matrakçı Nasuh tarafından 1500’lü yıllarda icat edilen Matrak oyunu, Sipahiler ile Yeniçeriler tarafından Cenk Sanatı olarak kullanılmıştır. Matrak sporunun tekrar hayata geçirilmesindeki en büyük etken Matrakçı Nasuh’un Matematik, Tarih, Coğrafya ve özellikle Minyatür alanında günümüze kadar uzanan eserlerinin var olmasıdır.

Genellikle şimşir ağacından yapılan Matrak, cilalanır ve ucundaki topuzu yumuşak bırakacak şekilde dışına sahtiyan (deri) sarılır. Kafanın korunması için miğfer giyilir. Kalkan görevi görecek yumuşak bir yastık sol elde tutulur.

MATRAK NASIL OYNANIR?

Toplamda 160 oyundan ibaret olan Matrak genellikle, sol elde yumuşak yastık kalkan, sağ elde ucu yumuşakça deri ile sarılmış Matrak ve kafada miğferle oynanır.

Amaç rakibin kafasına dokunmak olup sert ve kafa hariç hamleler yasaktır. Ayrıca çift matrak, kalkan tahta kılıç ve at üzerinde matrak şeklinde oynanan çeşitleri de vardır. Oyun başında karşılıklı selam veren oyuncular “Benimle cenk meydanına çıktığınız için teşekkür ederim” şeklinde birbirlerine teşekkür ederler, oyun sonunda karşılıklı selam veren oyuncular “Kasıtlı ve kasıtsız hatalarımdan dolayı özür dilerim” diyerek oyunu sona erdirirler.

MATRAK’IN AMACI

1.Nefsi terbiye etmek.

2.İnsan ilişkilerinde yakınlaşmayı ve güvenmeyi sağlamak ( Oyun öncesi teşekkür oyun sonrası kasıtlı ve kasıtsız hatalardan dolayı özür dileyerek kazanılan yetiler sayesinde nezaket ve saygı kurallarını yaşamın parçası yapmak ) Matrakla kazanılan davranış şekli sayesinde yaşam boyunca egoya teslim olmadan onurlu bir hayat sürmek.

3.Bedene ve zihne şekil vermek, fiziksel veya zihinsel her hangi bir uyarıcı karşısında hızlı tepki vermeyi sağlamak bunu yaparken karşımızdakine zarar vermeden yapmak.

4.Ruhu güçlü kılmak mücadeleden vazgeçmemek

5.Kültürün temsilcisi olmak, korumak ve yüceltmek

6.Düzenli talimlerle usta bir Matrakçı olmak için çalışmak.

 İŞTE EFKAN ÇALIŞ VE EKİBİNİN BİZLER İÇİN DÜZENLEDİĞİ KÜÇÜK GÖSTERİ


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !