Mehmet Yiğiner, AA Spor Masası'na Konuk Oldu (1)

Haber Tarihi : 09.05.2018 15:06:27 MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Yiğiner: 'Gerek yönetim gerekse de teknik ekip, futbolcular ve taraftarların birliği başarıyı getirdi' 'Biz, kulübün borcunun bu kadar olduğunu bilmiyorduk. Hiç ummadığımız isimler, belki 12 kez forma giyen futbolcular bize transfer yasağı koydu' 'Devrede transfer yapabilmiş olsaydık belki de bitime 5 hafta kala şampiyonluğumuzu ilan edecektik' 'Kadro mühendisliğini iyi yapmamız lazım' 'Gerek Avrupa gerekse Afrika ülkelerine bizzat giderek görüştüm ve bu sorunları çözdük' 'Borcu verenlerin tamamı Ankara Büyükşehir Belediyesinden iş almış insanlar'
A +   A -

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Mehmet Yiğiner, Spor Toto Süper Lig'e yeniden çıkmanın mutluluğunu yaşadıklarını belirterek, "Başarı, tüm camianın başarısıdır." dedi.

Başkan Yiğiner, Anadolu Ajansı Spor Masası'na konuk olarak AA Spor Haberleri Yayın Yönetmenliği yönetici ve editörlerinin sorularını cevapladı.

Yiğiner, başarının en büyük anahtarının birlik ve beraberlik olduğunu dile getirerek, "Gerek yönetim gerekse de teknik ekip, futbolcular ve taraftarların birliği başarıyı getirdi. Çalışma, inanç, azim ve emek ortaya kondu. Bu şampiyonluğun mücadelesini 5 senedir veriyoruz." ifadelerini kullandı.

Göreve geldiklerinde kulübün durumunun ortada olduğunu vurgulayan Yiğiner, "Futbolcularımız, ıslak formalarla sahaya çıkıyordu. İçecek su yoktu, rakiplerden su alınıyordu. Kulübün doğal gazı yoktu, futbolcular 2-3 battaniyeyle yatıyorlardı. Sıcak su bulunmuyordu. Taraftarlar, evlerinden yaprak sarması veya malzeme getirerek futbolculara menemen ikram ediyordu. 2 yıl üst üste şampiyon olduk. Başarı, tüm camianın başarısı, bunu tek başımıza biz yapmadık. Yerel ve ulusal basın devamlı bizimle oldu. Futbolcu ve teknik adam seçimlerimiz gayet isabetliydi. Bunlar bir arada olunca başarı da geldi." diye konuştu.

Küme düşen takımların tekrar lige yükselmesinin kolay olmadığının altını çizen Yiğiner, şöyle devam etti:

"Erzurumspor, Diyarbakırspor, Orduspor, Gaziantepspor, İçel İdmanyurdu, Karşıyaka gibi takımların durumu belli. Ankaragücü amatör lige düşer, dedikleri kadar da vardı. Biz, kulübün borcunun bu kadar olduğunu bilmiyorduk. Hiç ummadığımız isimler, belki 1-2 kez forma giyen futbolcular bize transfer yasağı koydu. Zamanla da borcun büyüklüğü ortaya çıktı. Ancak geri dönüşümüz yoktu, bu yola baş koymuştuk. Genel kurulda 'Takımı Süper Lig'e çıkaracağız.' dedik. 5 sene önce verdiğimiz sözü, bugün yerine getirmenin mutluluğu var. Ankaragücü halkın takımı. Mağduriyet olduğu için insanlar, özellikle de kuruluşlar ve esnaf takıma daha çok sahip çıktı. Ekonomik değer olarak ligde on iki veya on üçüncü sıralardasınız, şampiyon oluyorsunuz, bu olmayacak bir başarıdır."

- "Desteklerinden dolayı Sayın Cumhurbaşkanımıza teşekkür ediyoruz"

Yiğiner, kulüp zor günlerden geçerken kendilerinden desteğini esirgemeyen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür etti.

Transfer yasağının devam ettiğinin altını çizen Yiğiner, "Lige başladığımız zaman, futbolcularımızı seçtik ve kendilerine 'Sizi alacağız.' dedik. Bir kısmıyla protokol imzaladık, bir kısmı da kenarda bekledi. Emin olun son gün son saate kadar transfer yasağını kaldırabilmeyi bekledik. Beklerken de İsmail Kartal hocamızla konuştuk ve altyapıdan 7-8 futbolcuyu profesyonelleştirerek takıma katalım, dedik. Sözleşme imzalayamazsak altyapıyla devam edelim, diye konuştuk. Burada da sağ olsun Sayın Cumhurbaşkanımız devreye girdi. Bize ciddi katkı sağladı ve ekonomik destekte bulundu. Onun sayesinde biz son gün son saat transfer yasağımızı kaldırdık gece ve sözleşmeleri federasyona verdik. Bu şekilde transferlerimiz oldu." değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yanı sıra Milli Savunma Bakanı'nın da katkıları olduğunu vurgulayan Yiğiner, şunları söyledi:

"Bunun yanı sıra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımızın da sürece önemli katkısı oldu. Özellikle Ankara Büyükşehir Belediyesinin, Ankara'da siyaset yapan kişilerin bu işe el atması lazım. Ortada Ankaragücü camiasının bir başarısı var. Ankaragücü zaten halkın takımı, herkes bu takımda kendinden bir şey görebiliyor, bulabiliyor."

- "Destek gelmezse transfer mümkün değil"

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Yiğiner, "Şu an transfer yapma şansımız yok. Destek gelmezse transfer mümkün değil." dedi.

Bu sezon futbolcuların sadece peşinatlarını ödediklerini belirten Yiğiner, şöyle konuştu:

"Futbolculara maç başlarını ödeyemedik. Yerli ve yabancı dahil çok karakterli bir oyuncu grubumuz var. Sezonun sonuna kadar koyduğumuz galibiyet başına primlerle ihtiyaçlarını karşıladılar. Burada teknik heyetin ve futbolcularımızın fedakarlıkları ortada. Geldiğimiz noktada bizim transfer yapma şansımız hiç yok. Transfer yapabilseydik, devre arasında yapardık. Devrede transfer yapabilmiş olsaydık belki de bitime 5 hafta kala şampiyonluğumuzu ilan edecektik."

Artık Spor Toto Süper Lig'e çıktıklarını ve gelirlerin de daha fazla olacağını vurgulayan Yiğiner, "Bundan sonrası bizim açımızdan daha kolay olacaktır. Maç başı primlerini bugüne kadar düzenli olarak verdik. 3-4 maçlık bir prim vardı, onun da belli bir kısmını ödedik ancak futbolcuların sözleşmelerinde yazanları ödeyemedik. Futbolcularımız da bunu söylüyor, ne vadedilmişse yerine getirildi. O primleri zamanında ödememiz bize başarıyı getirdi, diyebiliriz. Şampiyonluk primleri maç başlarıyla birlikte ödenecek. Ödenmesi lazım ki önümüzdeki süreçte bize engel olarak çıkmasın. Aksi durumda tekrar transfer yasağı gelir." şeklinde konuştu.

- "Bizim kulübümüz damdan düştü"

MKE Ankaragücü Kulübü Başkanı Mehmet Yiğiner, transfer politikasına ilişkin "Bizim kulübümüz damdan düştü. Birinci olay, herkes ayağını yorganına göre uzatacak. 'Şu futbolcuyu veya bu futbolcuyu aldı' desinler diyerek transfer yapmak yok. Çilek, diye tabir edilen transferler var. Bunlar için büyük bütçeler gerekiyor. Bütçeyi aştığında başarı da gelmezse işiniz bitiyor." ifadelerini kullandı.

"Kadro mühendisliğini iyi yapmamız lazım." diyerek sözlerini sürdüren Başkan Yiğiner, şöyle devam etti:

"Süper Lig'de maç kazanırsanız yaşamanız daha kolay oluyor. Kazandığınız maç sonrasında 2 milyon 100 bin lira gelir elde ediyorsunuz. Bu para garanti paranın dışında geliyor. Birinci şık, yapılanmayı yaparken ayağımızı yorganımıza göre uzatacağız. Çıkanlar geri düşüyor. Bunu dengelememiz lazım. Süper Lig'e çıkınca aşırı gelirler olacak, diye bakmayalım. Kötüsünden bakmak gerekir. Planlamayı iyi yaparsınız kalıcı olursunuz. 27 tane FIFA dosyamız vardı. Bu ay veya gelecek ay itibarıyla önümüzde sadece 2 tane FIFA dosyası kalacak."

- "Bu başarının Türkiye'de örneği var mıdır?"

Başkan Yiğiner, elde ettikleri başarının Türkiye'de örneğinin bulunmadığını ifade etti.

Kulüp içindeki sorunlarla bizzat ilgilendiğini aktaran Yiğiner, "Bu başarının Türkiye'de örneği var mıdır? Gerek Avrupa gerekse Afrika ülkelerine bizzat giderek görüştüm ve bu sorunları çözdük." dedi.

Geçmişte, Slovak futbolcu Stanislav Sestak'ın Almanya'dan 13-14 milyon liraya alındığına dikkati çeken Yiğiner, şunları kaydetti:

"Bunlar hovardaca harcanan paralar. 6 ay sonra bu futbolcu Bursaspor'a 400 bin avroya satılıyor. Maliye'ye bunlar bildirilmiyor. 10 milyon lira cezası geldi. 3 milyon liraya anlaştık. Bunlara dikkat etmemiz lazım. Çilek transferler kulübü batırabilir. Sestak gibi transferler kulübü batırır. Fransa'ya, Paris'e gittiğimizde ciddi dosyaları anlaşarak kapattık. Buradaki görüşmelerde bulunan tercüman dahi bizden para almadı."

- "Herkesin bir araya gelmesi lazım"

"Herkesin bir araya gelmesi lazım." diyen Yiğiner, "Ankaragücü Süper Lig'de kalıcı olacaksa şehri yönetenler bir araya gelecek ve sorunlara ciddi yaklaşacak. Okyanuslar ve denizler bitti. Derede ve çayda boğulursak buna üzülürüm. Bana göre şehri idare edenler, bakanlar ve milletvekillerinin bir araya gelmeleri lazım." değerlendirmesini yaptı.

Bu işte kilit noktanın yönetim olduğunu belirten Yiğiner, "Tamam, futbolcu iyi oynamıştır, teknik direktör iyi yönetmiştir ama onu oraya getiren bir irade var. Ekonomi önümüzde. Ciddi yapılanma yapıyoruz. Futbolcular sağdan soldan gelmiyor. Şirket kurma yetkisi aldık. Biraz da para topladık. Ödemeleri şirketlere böldük. Bir kısmını kulüpte bıraktık." ifadelerini kullandı.

Ödemeleri yaptıkça yeni isimlerin ortaya çıktığına dikkati çeken Yiğiner, şöyle devam etti:

"Ödedikçe geliyor. İsmini duymadığımız futbolcular ve müteahhitler... Borcu verenlerin tamamı Ankara Büyükşehir Belediyesinden iş almış insanlar. Bunlar iş karşılığı borçlandırmalar. O dönemde Büyükşehire iş yapan müteahhitler. Haciz işlemleri başlayınca bunlarla karşılaştık. Hacizlerini kaldırmış olsalar bu iş dünden çözülürdü. Bizim borcumuzun ağırlığı eski yöneticiler. Yapılması gereken şey kulüplerin gelirlerinin yarısına haciz konulmasıdır. Türkiye Futbol Federasyonunda bu konuşmayı yaptım. Bakan Bey'le de bu konuyu görüştüm. Maalesef olmuyor. Başkan ve yönetim sorumlu tutuluyor. Bunu dengelemek lazım. Çözüm çok kolay. Süper Lig'e çıktık. Garanti para ne alacağız, 35-40 (milyon) lira. Bunun 20 (milyon) lirasını alarak transfer yasağını kaldıracağım. Diğerleri de paralarını o 20 (milyon) liranın içinden alacak. Niye hepsine haciz koyuyorsun? Bunu tek maddelik kanunla yapacaksın."

Transfer konusunda da şanssızlıklar yaşadıklarını anlatan Mehmet Yiğiner, "Tamam belli yönetimler başarılıdır, belli yönetim de tutmamıştır. Bazen aksilikler olabiliyor. Aldığımız futbolculardan 3'ü sakatlandı. Biz bunu bu sene yaşadık. En güvendiğimiz, en pahalı futbolcumuz 1 maç oynadı ve sakatlandı." şeklinde konuştu.

(Sürecek)


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !