Keşmir'de El Bombası Patladı Açıklaması 1 Ölü, 4 Yaralı

Haber Tarihi : 11.07.2018 14:07:54 Hindistan'ın Cammu Keşmir bölgesinde dün Hindistan karşıtı gösterilerde güvenlik güçleri ve direnişçiler arasında çıkan çatışmadan kalma el bombasının patlaması sonucu bir çocuk öldü.
A +   A -

Polis, Shopian semtinde bir erkek çocuğunun, bulduğu el bombasıyla oynadığı sırada meydana gelen patlamada yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Patlamada ölen çocuğun 2 kuzeni dahil 4 kişinin de yaralandığı belirtildi.

Cammu Keşmir'de dün çıkan çatışmada 2 direnişçi ölmüş, 20 sivil yaralanmıştı.

- Keşmir sorunu

İngiltere, 1947'de Hindistan'dan çekilirken, prenslik şeklinde yönetilen Keşmir’i Hindistan ya da Pakistan ile birleşme konusunda serbest bıraktı. Nüfusunun yüzde 90'ı Müslüman olan Keşmir halkı, 1947'de Pakistan'a katılmaktan yana tavır alsa da dönemin prensi, Hindistan'la birleşmeye karar verdi. Karara Müslüman Keşmir halkı karşı çıktı. Pakistan ve Hindistan'ın bölgeye asker göndermesiyle taraflar 1947'de ilk kez savaştı. İki ülke arasında yine aynı nedenle 1965 ve 1999'da savaş çıktı.

Keşmir'in yüzde 45'i Hindistan'ın, yüzde 35'i Pakistan'ın kontrolünde. Bölgenin yüzde 20'sine ise Çin hakim. Hindistan ele geçirdiği bölgeleri "Cammu Keşmir" eyaleti adı altında kendine bağladı. Cammu Keşmir, Hindistan'da Müslüman nüfusun çoğunlukta bulunduğu tek eyalet durumunda. Pakistan ise kendi kontrolü altındaki Keşmir'e "Azad Keşmir (Bağımsız Keşmir)" ve "Gilgit Baltistan" olarak iki özerk bölge statüsü verdi.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) 1948’den itibaren aldığı kararlarla Keşmir'in askerden arındırılmasını ve geleceğinin halkoyuyla belirlenmesini öngördü. Hindistan halk oylamasına sıcak bakmazken, Pakistan BMGK kararlarının uygulanmasını istiyor.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !