Kamu Başdeneçisi Malkoç'tan İsrail Ombudsmanına Mektup

Haber Tarihi : 11.07.2018 12:18:52 Kamu Başdenetçisi Şeref Malkoç, 11 Haziran’da Tel Aviv’de havalimanında gözaltına alınan Ebru Özkan’a ilişkin İsrail Ombudsmanı Joseph Shapira’ya mektup gönderdi.
A +   A -

Malkoç mektubunda, “Kudüs ziyareti dönüşü Tel Aviv Ben Gurion Havalimanı’nda gözaltına alınan ve bir aydır gözaltında bulunan Türk vatandaşı Ebru Özkan’ın mahkemeye elleri kelepçeli ve ayakları prangalı bir şekilde getirildiği görüntüler Türk kamuoyunda oldukça olumsuz etki oluşturdu. Bir kadının ayaklarına pranga vurulması insan hakları açısından bu işlemi yapan ülkeye itibar kazandırmaz" dedi.

Bu uygulamanın medeni ülkelerde görülmeyen bir uygulama olduğunu vurgulayan Malkoç, “Ombudsmanlara idarenin eylem ve işlemlerini denetlemenin yanı sıra insan haklarının korunması ve teşvik edilmesi noktasında önemli görevler düşmektedir. Hangi millet ve inanca sahip olursa olsun bir kişi insanlık dışı ve onur kırıcı bir şekilde muamele edilmesinin insan haklarına aykırı olduğu şüphe götürmez bir gerçektir. Bu durumu anlayışla karşılayacağınızı umuyorum. İnsan haklarının korunmasından ve geliştirilmesinden sorumlu kişiler olarak bu olumsuzlukların bir daha yaşanmamasını umuyorum" ifadelerini kullandı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !