İYİ Parti'den Mustafa Kemal Paşa İlçesinde Seçimin İptali İçin Yeniden Müracaat

Haber Tarihi : 13.05.2019 15:05:41 İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, “Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesi ile ilgili kurul kararının, İstanbul kararı doğrultusunda tekrar değerlendirilmesi için yeniden müracaat ediyoruz” dedi.
A +   A -

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) önünde basın mensuplarına açıklamada bulunan İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Hasan Seymen, seçim gündemine ilişkin değerlendirmede bulundu. Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesinde sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin kamu görevlisi olmadığı gerekçesi ile yaptıkları başvurunun reddedildiğini hatırlatan Seymen, tam kanunsuzluk iddiasıyla İstanbul kararı doğrultusunda bu başvurunun yeniden değerlendirilmesi için müracaatta bulunacaklarını söyledi.Seymen, 6 Mayıs 2019 tarihinde YSK’nın AK Parti’nin yaptığı müracaat üzerine sandık kurulu başkan ve memur üyelerinin kamu görevlilerinden olmadığı iddiasıyla İstanbul seçimlerini iptal ettiğini anımsatarak, “Oysa daha önce seçim kanunun 29. maddesine aykırı olarak Bursa Mustafa Kemal Paşa ilçesinde sandık kurullarının kamu görevlilerinden olmayan kişiler tarafından teşkil edilmesi sebebiyle İYİ Parti olarak müracaat etmiştik ve bu müracaatımız YSK tarafından reddedildi. Aynı konuda yapılan İstanbul Büyükşehir Belediyesi seçimleri iptali de kabul edildi. Bu şunu gösteriyor; Türkiye’de maalesef hukuk, yapılan müracaatın içeriğine ve yasalara göre değil, müracaatı kimin yaptığına göre karar veriyor. Biz buna rağmen tarihine not düşmek için bugün Bursa’nın Mustafa Kemal Paşa ilçesi ile ilgili kurul kararının, İstanbul kararı doğrultusunda tekrar değerlendirilmesi için yeniden müracaat ediyoruz” diye konutu.

“24 Haziran seçimlerine tam kanunsuzluk talebi”

31 Mart seçimleriyle ilgili İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı dışında ilçe belediye başkanlıkları ve belediye meclis üyelikleri için de iptali istemiyle daha önce başvuru yaptıklarını sözlerin ekleyen Seymen, “Bugün ayrıca 24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve İstanbul İl seçim Kurulu Başkanı Müberra Gürdal’ın istifa etmesine dair yönetilen soruya da Seymen, “Demek ki bu hukuksuzluklara dayanamamış ve o yüzden istifa etmiş. Aslında istifa etmesi gerekenler bu binada, onu da söylemeden geçemeyeceğim” ifadelerini kullandı.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !