İtalya Cumhurbaşkanı TBMM'de

Haber Tarihi : 17.11.2009 19:46:49 İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano, iki meclisli sistemde yasaların çıkması sürecinin uzadığını, ülkesinde Türkiye'deki gibi tek meclis sistemine geçme çalışmaları yapıldığını belirtti.
A +   A -

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün resmi davetlisi olarak Ankara'da bulunan İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano, TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin'i ziyaret etti. Meclis Başkanlık Divanı Salonu'nda gerçekleşen görüşmede bir konuşma yapan Şahin, İtalya'nın Türkiye için güvenilir ve dost bir ülke olduğunu belirterek, iki ülke arasında parlamentolar arası ilişkilerin büyük önem taşıdığını belirtti. Önümüzdeki aylarda İtalya Temsilciler Meclisi Başkanı'nın davetiyle İtalya'ya ziyarette bulunacağını ifade eden Şahin, bu ziyaretlerle parlamentolar arası ilişkilerin daha da gelişeceğini vurguladı. İtalya'nın Türkiye'nin Avrupa Birliği üyelik sürecine destek verdiğine işaret eden Şahin, bu destekten dolayı Napolitano'ya teşekkür etti. Türkiye ile İtalya arasında İzmir'de Türkçe ve İtalyanca eğitim veren bir üniversite kurulması anlaşması imzalandığını hatırlatan Şahin, bu anlaşmanın önümüzdeki günlerde Meclis tarafından onaylanabileceğini bildirdi. Kıbrıs sorununun, çözülmesi gereken sorunlardan biri olduğunu kaydeden Şahin, Türkiye Cumhuriyeti'nin Kıbrıs sorunun müzakere yoluyla Birleşmiş Milletler öncülüğünde çözülmesi için çaba gösterdiğini, Rum tarafının oyalayıcı bir tutum içinde olduğunu savundu. Şahin, KKTC'ye uygulanan izolasyonların kaldırılması gerektiğini belirterek, İtalyan işadamlarının KKTC'de iş yapmalarını takdirle karşıladığını belirtti.

İtalya Cumhurbaşkanı Napolitano ise, siyasi hayatının büyük bir bölümünün parlamentoda geçtiğini belirterek, her zaman gittiği ülkelerin parlamentolarını ziyaret ettiğini kaydetti. TBMM'nin işleyiş şekline dair bilgi sahibi olmanın, kendileri için önemli olduğunu kaydeden Napolitano, iki ülke parlamentosu arasındaki en büyük farkın, tek ve iki oda sistemi olduğunu bildirdi. İtalya Parlamentosu'nun Senato ile Temsilciler Meclisi şeklinde iki odalı olduğuna işaret eden Napolitano, ülkesinde Türkiye'deki gibi tek Meclis sistemine geçilmesi yönünde çalışmalar bulunduğunu belirtti. Bir taslağın, Senato ile Temsilciler Meclisi'nde ayrı ayrı görüşülmesi nedeniyle kanun çıkarma sürecinin uzadığına dikkat çeken Napolitano, Senatonun bölgesel veya özerk yerleri temsil etmesi için Almanya veya Fransa modelinin tartışıldığını anlattı. Napolitano, İtalya'daki yasama modeli hakkında da bilgi verdi.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !