İlk aşı görüntüleri

Haber Tarihi : 02.11.2009 13:30:01 Halk arasında 'domuz gribi' olarak bilinen Pandemik A(H1N1) aşısının ilk uygulaması başladı.
A +   A -

Domuz gribi aşısı, ilk olarak sağlık personeline yapıldı. Sağlık Bakanlığı uygulamanın görüntülerini basına dağıttı.

Görüntülerde, Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy'a aşı yapılıyor.

Aşıların Türkiye'ye gelen ilk partisinden alınan numuneler Hıfzıssıhha Laboratuvarları'ndaki ön ve son kontrolleri 28 Ekim Çarşamba günü tamamlandı. Testlerde bütün sonuçların olumlu olarak çıktığı açıklandı.

Pandemi Bilim Kurulu'nun verdiği kararlar dahilinde planlanan ve icra edilen "H1N1 Aşı Uygulamaları ve Takvimi"ne göre, ilk aşı uygulamaları "sağlık personeline ve henüz yola çıkmamış hacı adaylarına" yapılacak. Sağlık personeline aşı uygulaması bugün başlayacak.

Aşılamalar, enjeksiyon yöntemiyle yapılacak, ABD'de kullanılan burundan sprey yöntemi Türkiye'de uygulanmayacak. 500 bin dozluk Novartis üretimi ilk parti aşılar, 81 ilin sağlık müdürlüklerince en geç bugün sabaha kadar sağlık kuruluşlarına sevk edilmiş olacak.

Uygulama kapsamında, yurt genelinde 350 bine yakın sağlık çalışanıyla henüz yola çıkmamış hacı adaylarının aşılanması öngörülüyor. Hacca gidenler, Suudi Arabistan'da aşılanacak. Öğrencilerin aşılanmasına ise bu ay sonunda başlanacak.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ, bakanlık bürokratları, bilim adamları ve sağlık personelinin aşılanmaları ile ilgili görüntüler ve fotoğraflar, Bakanlık Basın Müşavirliği tarafından temin basın kuruluşlarına dağıtılacak.

Bu arada Sağlık Bakanlığı, "milletvekillerine VIP aşı uygulaması veya Devletin zirvesine öncelik diye bir hususun kesinlikle söz konusu olmadığını" bildirildi. Bakanlık, hamilelere, bağışıklık yapma gücünü artıran, ancak kamuoyunda tartışmalara yol açan "Adjuvan" maddesi içermeyen aşıdan uygulayacak.

Bakanlığın Türkiye'ye aşı temin edecek firmalardan biriyle yaklaşık 1 milyon doz "Adjuvansız aşı" alınması konusunda


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !