Feyzioğlu'ndan ABD'nin Yaptırım Kararına Tepki

Haber Tarihi : 02.08.2018 14:06:49 Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu’ndan ABD’nin Türkiye’ye yönelik yaptırım kararına tepki geldi. Feyzioğlu, "Bu davranışıyla Amerika Birleşik Devletleri, hem uluslararası hukuku hiçe saymakta hem de egemen bir devletin yargısına müdahale etmeye kalkışmaktadır" dedi.
A +   A -

ABD’nin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Adalet Bakanı Abdülhamit Gül hakkında yaptırım kararı aldığını açıklamasının ardından gelen tepkiler çoğalıyor. Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu konuya ilişkin açıklamalarda bulundu.

Feyzioğlu yaptığı açıklamada, "Amerika Birleşik Devletleri’nin yetkili makamlarının Türkiye’de tutuklu bulunan bir vatandaşlarının salıverilmesi için ülkemize yönelik yayınladıkları tehdit mesajları ve yaptırım tehditleri kabul edilemez. Bu davranışıyla Amerika Birleşik Devletleri, hem uluslararası hukuku hiçe saymakta hem de egemen bir devletin yargısına müdahale etmeye kalkışmaktadır. Söz konusu davranış, ’hukukun üstünlüğünü tanımayız, üstünlerin hukukunu dayatırız’ yaklaşımıdır. Ancak şu bilinmelidir ki; gerçekte ’üstün’ olan, hukuktan ve adaletten ayrılmayan, kaba kuvvete başvurmayandır. Amerika Birleşik Devletleri’nde bazı yetkililer adeta ellerine bir çekiç almışlar ve önlerine çıkan her soruna çivi muamelesi yapmayı dış politika sanmaktadırlar. Bu, ABD için de dünya için de sürdürülemez. Türk yargısı, evrenselleşmiş adil yargılama kurallarına uygun bir yargılama yapacaktır. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın. Böylece üstün olanın kaba kuvvet tehdidinde bulunan değil ’hukukun üstünlüğüne saygı duyan’ olduğu tüm dünyaya bir kez daha gösterilecektir" ifadelerine yer verdi.

"Yargımıza olan güvenimiz tamdır"

Türkiye ve ABD’nin müttefik olduğunu belirten Feyzioğlu, "Bu ittifak sadece iki ülke için değil, dünya için de önemlidir. İttifakın temeli uluslararası hukukta ve devletlerin egemenlik haklarına karşılıklı olarak saygı göstermesindedir. Giderek akıl dışı bir yöne kaymakta olan bu krizin müttefiklik hukuku içinde ve akılla çözüleceğine inanıyoruz. Bu noktada yargımıza olan güvenimiz tamdır" diye konuştu.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !