Davutoğlu: Irak'ın seçim sürecini sağlıklı yürütebilmesi için her türlü yardıma devam edeceğiz

Haber Tarihi : 28.08.2009 11:40:32 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin, Irak'ın seçim sürecini sağlıklı bir şekilde yürütebilmesi için her türlü yardımı yapmaya devam edeceğini söyledi.
A +   A -

 

Bakan Davutoğlu , Irak ' taki son saldırılarda yaralanan ve tedavileri Atatü ; rk Eğitim ve Araştırma Hastanesi ' nde devam eden Iraklı diplomatlar ile diğer yaralıları ziyaret etti . Ziyarete Dışişleri Bakanı Davutoğlu ' nun Kadın Doğum Uzmanı eşi doktor Sare Davutoğlu da katıldı .

Başhekim Metin Doğan ' ın eşlik ettiği ziyarette Davutoğlu ve eşi , yaralıların tedavi gö ; rdü ; ğü ; servisleri gezerek bilgi aldı . Yaralılarla yakından ilgilenen Davutoğlu ç ; ifti , hastane koridorunda tedavi iç ; in bekleyen hastalara da ' geç ; miş olsun ' dileklerini ilettiler .

Bakan Davutoğlu , Iraklı yaralılarla Arapç ; a konuşarak ' geç ; miş olsun ' dedi . Iraklı yaralılar ise Tü ; rkiye ' nin kardeş bir ü ; lke olduğunu belirterek , ' Allah sizleri başımızdan eksik etmesin . Kardeş iki ü ; lkenin ilişkileri inşallah daha da gelişir . Allah sizleri korusun ' temennisinde bulundular .

Ziyaret sonrası gazetecilere bir değerlendirmede bulunan Davutoğlu , Tü ; rkiye ' nin , etnik kö ; keni ya da dini mezhebi ne olursa olsun bü ; tü ; n Iraklılara yardım etmeye devam edeceğini sö ; yledi . Geç ; tiğimiz gü ; nlerde Irak ' ta 6 saldırı olduğunu anlatan Davutoğlu , Cumhurbaşkanı Abdullah Gü ; l ' ü ; n Irak Cumhurbaşkanı Celal Talabani ' yi , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ' ın ise Irak Başbakanı Nuri El Maliki ' yi aradığını hatırlattı .

Saldırı sonrası kendisinin de Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile gö ; rü ; ştü ; ğü ; nü ; dile getiren Davutoğlu , Zebari ' nin talebi ü ; zerine 30 kadar yaralının Tü ; rkiye ' ye getirildiğini ve tedavi altına alındığını belirtti . Tü ; rkiye ' nin bü ; tü ; n imkanları ile Irak ' ın yanında olduğunu ve elinden geleni yapmaya hazır olduğunu vurgulayan Davutoğlu , ' Ç ; ü ; nkü ; Irak ' ın geleceğiyle yakından ilgiliyiz . Her bir Iraklının sağlığı bizim vatandaşlarımızınki gibi azizdir . Etnik kö ; keni ve dini mezhebi ne olursa olsun bü ; tü ; n Iraklılara yardım etmeye devam edeceğiz . Bundan sonra sadece Irak ' ta değil , bö ; lgede , nerede bö ; yle bir insanlık faciası olursa olsun Tü ; rkiye insani yardımlarını yapmaya devam edecektir . İnsani yardım bizim en ö ; nemli dış politika ilkelerimizden biridir ' dedi .

Ö ; nü ; mü ; zdeki haftalar Irak ' a yapılacak ziyaretlerin de devam edeceğini dile getiren Davutoğlu , Irak ' ın seç ; im sü ; recini sağlıklı bir şekilde yü ; rü ; tebilmesi iç ; in Tü ; rkiye ' nin her tü ; rlü ; yardımı yapmaya devam edeceğini ifade etti .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !