Davudoğlu: NATO yokken biz Afgan ordusunu eğitiyorduk

Haber Tarihi : 29.08.2009 09:35:41 NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen'in Ankara temaslarında Türkiye'nin Afganistan'a askerî katkıları gündeme gelirken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu bu konuda çarpıcı bir örnek verdi.
A +   A -

 

Davutoğlu , ' Biz , NATO yokken Afgan askerlerini eğitiyorduk ' dedi . Afgan hü ; kü ; metinden talep gelmesi durumunda asker eğitimi konusunda desteğin artacağını belirten Bakan , Kurtuluş Savaşı esnasında bile Tü ; rkiye ' nin bu ü ; lkeye yaptığı yardımları vurguladı . NATO Genel Sekreteri Rasmussen de katkılarından dolayı Tü ; rkiye ' ye teşekkü ; r etti . Davutoğlu , genel sekreterlik seç ; iminde Ankara ' ya bazı vaatlerde bulunan Rasmussen ' e bu sö ; zlerini hatırlattı .

Ankara ile eski Danimarka Başbakanı Rasmussen ROJ TV , karikatü ; r krizi ve genel sekreterlik seç ; imindeki gerilimi geride bırakıp ortak ç ; alışma konusunda kararlı . NATO ü ; yelerini ziyaret kapsamında Ankara ' ya gelen NATO Genel Sekreteri Rasmussen , dü ; n Dışişleri Bakanı Davutoğlu ile gö ; rü ; ştü ; . Gö ; rü ; şmeden sonraki basın toplantısında iki taraf da ' Gerginlik yoktu ki aşalım ' mesajı verdi .

Gö ; rü ; şmede Afganistan , NATO-AB işbirliği , NATO ' nun stratejik anlamı ve Akdeniz Diyaloğu ile İstanbul İşbirliği Girişimi ele alındı . Afganistan ' daki gü ; venlik gü ; ç ; lerinin ö ; zellikle de Afgan ordusunun eğitilmesine ö ; nem verdiklerini belirten Rasmussen , ' Bu ç ; erç ; evede aralarında Tü ; rkiye ' nin de bulunduğu bü ; tü ; n ittifak ü ; yelerini bu gü ; venlik gü ; ç ; lerinin eğitimi konusunda destek ve katkı sağlamaya teşvik ediyoruz ' ç ; ağrısında bulundu . Davutoğlu da şu ana kadar 350 Afgan subayın Tü ; rkiye ' de , bin 500 ' e yakın subayın da Afganistan ' da eğitildiğini ve Ankara ' nın bu konudaki katkılarının sü ; receğini kaydetti .

Davutoğlu , daha sonra gazetecilere yaptığı aç ; ıklamada ise , ' Biz , NATO yokken Afgan askerlerini eğitiyorduk . Bu konuda muhatabımız NATO değil , Afgan hü ; kü ; metidir . Talep gelirse destek veririz ' dedi . Kurtuluş Savaşı ' nın en zor anlarında bile Tü ; rkiye ' nin Afganistan ' ı unutmadığını dile getiren Bakan , Atatü ; rk ' ü ; n Kabil ' den gelen talep ü ; zerine bu ü ; lkeye askerî ; eğitim iç ; in Tü ; rk subaylarını gö ; nderdiğini aktardı .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !