Bu yağışlar yüz yılda bir olur

Haber Tarihi : 09.09.2009 15:39:42 Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, Marmara Bölgesi'nde çok sayıda vatandaşın hayatını kaybetmesine neden olan yağışların, yüz yılda bir gerçekleşebileceğini söyledi.
A +   A -

 

Mehmet Ç ; ağlar , pazar gü ; nü ; nden itibaren kuvvetli yağış olacağı yö ; nü ; nde uyarılarda bulunduklarını hatırlatarak , ' Tahminlerimiz , ne yazık yü ; zde 100 ' e yakın bir oranda gerç ; ekleşti . Tabi gerç ; ekleşmesine sevinmiyoruz , ç ; ü ; nkü ; sel olayları oldu . Hayatını kaybedenlere Allah ' tan rahmet diliyoruz ' dedi .

Metrekareye dü ; şen yağış miktarları hakkında da bilgi veren Ç ; ağlar , ' Ç ; atalca ' da 48 saat iç ; inde yaklaşık 265 kilogram olmuş . 2007 yılında ise 120 kilogram . Neredeyse 2 , 5 katı . Yü ; z yıl ü ; zerinde gerç ; ekleşecek bir olay . Silivri ' de metrekareye dü ; şen yağış miktarının ise 134 kilogram . Bu da bü ; yü ; k bir oran . İpsala ' da 124 kilogram , Hadımkö ; y ' de 121 kilogram , ö ; zellikle Tekirdağ ' a baktığımız zaman 115 kilogram olmuş . Bu da bü ; yü ; k bir oran . Florya ' da 70 kilogram , Sarıyer ' de 111 kilogram , Şile ' de 111 kilogram . Bunlar kuvvetli , yü ; z yılda bir gerç ; ekleşebilecek yağışlar ' diye konuştu .

Ç ; ağlar , sellerde şehirleşme ve kü ; resel ısınma gibi olayların da etkili olduğunu ifade etti .

Yağışların hafta başına kadar devam etmesinin beklendiğini belirten Ç ; ağlar , ' Bazı bö ; lgelerde kuvvetli ve etkili yağışlar meydana gelebilir . Yetkililerin ve vatandaşların gerekli tedbirleri alması gerekir . Yağışlı gü ; nlerde vatandaşlar araç ; larıyla yola ç ; ıkmasın . Dere ve ırmak yataklarında da bulunmasınlar ' şeklinde konuştu .

Ç ; ağlar , hafta başına kadar hava tahmin raporuyla ilgili şunları sö ; yledi : ' Bugü ; n , İstanbul , Yalova , Kocaeli , Sakarya , Tekirdağ , Balıkesir , Kırklareli , Bursa , Bilecik , Erdek ve Bandırma başta olmak ü ; zere Marmara Bö ; lgesi ile Bolu , Dü ; zce , Zonguldak , Bartın ve gece saatlerinden itibaren Doğu Karadeniz ' de Rize , Hopa ç ; evrelerinde kuvvetli yağış bekleniyor . Aslında mevcut yağışların daha fazlasını şu anda bekliyoruz . Yarın yağışlar etki alanını biraz daraltıyor . Kuzey kesimlerde , dağların doğusuna doğru ç ; ekiliyor , Karadeniz Bö ; lgesi ' ni komple kapsıyor . İç ; Anadolu ' nun doğusunda Sivas , Ç ; ankırı ve Ege Bö ; lgesi ' nde Kü ; tahya-Eskişehir ç ; evresinde devam etmesini bekliyoruz . Bu bö ; lgelerin yağışları devam ediyor ; ama kuvvetli yağışların olacağı bö ; lgeler Orta ve Doğu Karadeniz kıyıları . Rize , Trabzon , Hopa ç ; evrelerinde kuvvetli yağışların olabileceğini tahmin ediyoruz . Cuma gü ; nü ; , yağışlar kuzeydoğu bö ; lgesinde devam ediyor . Cumartesi , pazar ise yurdun batı kesimlerinden itibaren yeni bir yağışlı havanın etkisine gireceğimizi tahmin ediyoruz . Hafta sonu , yağışlı havalar ü ; lkemizin her yerinde olabilir . Pazar gü ; nü ; Batı Ege hariç ; , yağışlı hava hemen hemen tü ; m yurdu kapsıyor . Sıcaklıklar ö ; zellikle doğu bö ; lgelerinde 4-6 derece dü ; şecek . '

Ç ; ağlar , kuvvetli yağışın etkili olduğu yerlerde belediyelerin , valiliklerin vatandaşları uyarmaları ve gerekli tedbirleri alması gerektiğini dile getirdi .

Ç ; ağlar , konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı .

Pazar gü ; nü ; nden itibaren İstanbul Valiliği ile irtibat halinde olduklarını anlatan Ç ; ağlar , belli tedbirlerin alındığını , alınmaya da devam edildiğini aktardı .

Halkın da bilinç ; li olması gerektiğinin altını ç ; izen Ç ; ağlar , ' Halkımızın da bizleri dinlemesi ve gerekli tedbirleri alması gerekiyor . Siz dere yatağına ev yaparsanız , yaptırılırsa , tabi ki bu olaylar kaç ; ınılmaz olacak ' ifadesini kullandı .

Ç ; ağlar , ' Ç ; orum ve Amasya ' da sel beklendiğine ve vatandaşların evlerini boşalttığını yö ; nelik bilgiler geliyor . Bir tehlike sö ; z konusu mu? ' şeklindeki soru ü ; zerine , ' Tedirgin olmalarını gerektirecek bir durum yok ' cevabını verdi .

Ç ; ağlar , hafta sonunda Ankara ' da da sel olaylarına rastlanabileceği uyarısında bulundu .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !