'Birbirimizi anlamamız gerekiyor'

Haber Tarihi : 28.08.2009 15:22:28 İçişleri Bakanı Atalay: Kapıları kapayıcı tavırlar ile sorunlar çözülemez İçişleri Bakanı Beşir Atalay, yolları kesici, sınırlar koyucu, kapıları kapayıcı tavırlar ile sorunların çözülemeyeceğini belirterek, 'Birbirimizi anlamamız gerekiyor.' dedi.
A +   A -

 

İç ; işleri Bakanı Beşir Atalay , 28 . Tü ; rkiye Kitap ve Kü ; ltü ; r Fuarı ' nın aç ; ılışında yaptığı konuşmada , birbirini anlama ve paylaşmanın Ramazan ' ın getirdiği en ö ; nemli sorumluluklardan biri olduğunu sö ; yledi .
Okuma ile birbirini anlama ve paylaşmanın paralel kavramlar olduğunu sö ; yleyen Atalay , ' Okuyan ve dü ; şü ; nen daha fazla anlar . Ç ; ok okuma ve dü ; şü ; nmeye ihtiyacımız var . Birbirimizi daha rahat anlıyorsak veya hiç ; anlamıyorsak , nedenlerinde biraz bunlar yatıyor . ' diye konuştu .
' Anlamak , sevmektir ' şeklinde hikmetli bir sö ; z bulunduğunu sö ; yleyen Atalay , ' İyi anlamayınca yeterince sevemeyebiliyoruz . Anlarsanız seversiniz . İnsanı ve toplumu anlarsanız , mutlaka seversiniz . ' şeklinde konuştu .
Az anlayış , yeterince anlamama ve dinlememenin ; kesiklikleri getirdiğini , diyalogları kestiğini , kapıları kapattığını kaydeden Atalay , şö ; yle dedi : ' Sonra insanın potansiyeli olan diğer insan ve topluma karşı olumsuz duyguları getiriyor . İnşallah Ramazan ayı , şu gü ; zel atmosfer , bu kitaplar , kü ; ltü ; r ortamı ruhlarımızı yü ; celtir , insan sevgimizin artmasına katkı verir , birbirimizi daha iyi anlamamıza yardım eder . Daha fazla diyalog iç ; inde olma ve kendi sorunlarımızı kendimizin ç ; ö ; zmesine katkı verir . '
Tü ; rk toplumunun kardeşlik ve huzur ortamını asırlardır yaşadığını kaydeden Atalay , ama her ne olduysa , bunların zedelenmeye başladığını ifade etti . Bu kardeşlik ve huzur ortamını tekrar geliştirme yö ; nü ; nde ç ; ok ç ; alışmak gerektiğine dikkat ç ; eken Atalay ; kapıları kapamadan , birbirimizi iyi anlayarak , birbirimizi dinleyerek , birbirimize katkı vererek , bazı davranışları dü ; zelterek , hep birlikte daha gü ; ç ; lü ; bir toplum , ü ; lke olmak iç ; in birbirimize destek vermek gerektiğini vurguladı . Bakan Atalay , şö ; yle devam etti :
' Yolları kesici , sınırlar koyucu kapıları kapayıcı tavırlar ile sorunlarımızı ç ; ö ; zemeyiz . Birbirimizi anlamamız gerekiyor . Ben inşallah şu gü ; nlerin , hepimizin , ç ; abasında olduğumuz kardeşliğimizi , birlikteliğimizi ve huzurumuzu artırma ç ; alışmalarına destek veren ortam , atmosfer olmasını diliyorum . Bu gü ; zel aylar inşallah bu ç ; alışmalarımıza , o anlamda olumlu bur katkı sağlar . İnsanların gö ; nü ; llerini yumuşatır ve varacağımız alacağımız mesafelere daha kolay varırız . Niyetimiz tamamen bu . Şurada olduğu gibi , camilerin iç ; inde olduğu gibi hepimizin birbirini daha ç ; ok sevdiği ve gittikç ; e gü ; ç ; lenen Tü ; rkiye ' yi daha da bü ; yü ; tmek ç ; abamızdır . Bunun en bü ; yü ; k temeli birbirimizi daha iyi anlamaktan geç ; iyor . Onun temeli de kitaplarla daha fazla bü ; tü ; nleşmemiz var . ' Atalay , konuşmasının ardından , Diyanet İşleri Başkanı Ali Bardakoğlu ile birlikte fuarı gezdi .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !