Ankara, Irak-Suriye gerilimi için devrede

Haber Tarihi : 29.08.2009 10:13:42 Ankara, Irak ile Suriye arasında patlak veren gerilimin aşılması için devreye girdi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan dün Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esed ve Irak Başbakanı Nuri el Maliki ile telefon görüşmeleri yaptı.
A +   A -

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da 31 Ağustos Pazartesi gü ; nü ; Bağdat ' a ve Şam ' a gidecek .

Başbakan Erdoğan ' ın telefon gö ; rü ; şmelerinde ikili ilişkiler ve bö ; lgedeki son gelişmelerle ilgili genel gö ; rü ; ş alışverişinde bulunuldu . Ayrıca son gü ; nlerde Irak ile Suriye arasında yaşanan bazı olumsuz gelişmeler de gü ; ndeme geldi . Başbakanlık ' tan yapılan aç ; ıklamada , bö ; lgede barış ve istikrarın hâ ; kim kılınması iç ; in komşular arasında karşılıklı saygı ve gü ; vene dayalı ilişkiler tesis edilmesi gerektiğine vurgu yapıldı . Tü ; rkiye ' nin , kardeşlik bağlarıyla bağlı bulunduğu komşularıyla bu anlayış doğrultusunda daimi istişare ve işbirliğine bü ; yü ; k ö ; nem atfettiği , Dışişleri Bakanı Davutoğlu ' nun ziyaretinin de bu ç ; erç ; evede gerç ; ekleştirileceği belirtildi . Dışişleri Bakanlığı ' ndan yapılan aç ; ıklamada da Davutoğlu ' nun , Şam ' da Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esed , Bağdat ' ta da Irak Başbakanı Nuri el Maliki tarafından kabul edileceği ve her iki ü ; lkede karşıtlarıyla gö ; rü ; şeceği kaydedildi . Gö ; rü ; şmelerde tarafların gö ; rü ; şleri ö ; ğrenilecek ve Tü ; rkiye ' nin dü ; şü ; nceleri aktarılacak .

Bağdat ' ta son gü ; nlerde meydana gelen kanlı saldırılar sebebiyle iki ü ; lkenin arası aç ; ıldı . Irak , Suriye ' den , Bağdat ' taki saldırıların arkasında olduğu gerekç ; esiyle Irak ' ta yasaklanan Baas partisinin iki ü ; yesinin iadesini istedi . Suriye ise bunu reddediyor . Irak buna tepki olarak Şam ' daki bü ; yü ; kelç ; isini geri ç ; ekti . Suriye de Bağdat ' a aynı karşılığı vererek bü ; yü ; kelç ; isini geri ç ; ağırdı . Irak hü ; kü ; meti , Suriye ile ilişkilerin normale dö ; nmesinin Bağdat ' ı kana bulayan saldırıların arkasında olduğu sanılan iki kişinin teslim edilmesine bağlı olduğunu aç ; ıkladı .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !