Altayist Bilim İnsanları Ulanbator'da Bir Araya Geliyor

Haber Tarihi : 02.08.2018 18:17:49 Atatürk Kültür, Dil ve Tarih Yüksek Kurumu bünyesindeki Türk Tarih Kurumu, Moğolistan Bilimler Akademisi ve Moğolistan Bilim ve Teknoloji Üniversitesi’nin iş birliği, 20’den fazla kurumun desteğiyle Altay topluluklarıyla ilgili uluslararası sempozyum düzenleniyor.
A +   A -

6-10 Ağustos 2018 tarihleri arasında Moğolistan’ın başkenti Ulanbator’da “Uluslararası Altay Toplulukları Sempozyumu-VII” başlığıyla gerçekleştirilecek olan etkinliğin ana teması, “Gelenekler-Görenekler-Töreler ve Yasalar” olarak belirlendi. Türkiye, Özbekistan, Rusya, Kore, Hindistan ve Azerbaycan’ın da aralarında bulunduğu 11 farklı ülkeden katılımcılar tarafından Altay topluluklarının gelenek, görenek, örf, âdet, töre ve yasa gibi sözlü ve yazılı değerlerinin ele alınacağı sempozyumda, tarihi süreç içinde Altay topluluklarının ortak geçmişini, kimliğini, kültürel ve tarihsel sürekliliğini sağlayan sözlü ve yazılı değerlerin uygulama alanları, insan ve toplum hayatına yansımaları, birey-toplum ve birey-devlet ilişkilerine etkileri gibi konulara temas edilecek.

Prof. Dr. Han-Woo Choi’nin Altay topluluklarında “Bagator” kavramı üzerine değerlendirmesi ile başlayacak olan sempozyumda 40 oturum gerçekleştirilecek.


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !