Aleviler, yeni bir sol parti peşinde

Haber Tarihi : 24.08.2009 10:27:37 Alevi Bektaşi Federasyonu'nun (ABF) 29 Mart 2009 yerel seçimlerinden sonra 'Artık Cumhuriyet Halk Partisi'ne muhtaç değiliz' diyerek başlattığı hareket güç kazanıyor.
A +   A -

 

Aleviler , kendi haklarını da savunacak bir sosyal demokrat partinin temellerini atıyor .

Sadece Aleviler değil , ' kü ; ltü ; rel ve kö ; ken farklılığı nedeniyle mağduriyet yaşayan herkes ' hedef kitle olarak belirlendi . 15 Ağustos gü ; nü ; Hacıbektaş ' ta başlayan toplantılar 11 Ekim ' de Ankara ' da sona erecek . ' Nasıl Bir Tü ; rkiye İstiyoruz Ç ; alışma Grubu ' nu faaliyete geç ; iren Aleviler , Tü ; rkiye ' nin 25 farklı ilinde toplantı yaparak yeni partiyi şekillendirecek .

10&ndash ; 11 Nisan 2009 tarihlerinde Ankara ' da bir araya gelen ABF yö ; neticileri , sol partilerde dağınıklık ve yorgunluk olduğu vurgusu yapmıştı . Alternatif sol parti iç ; in ç ; eşitli gö ; rü ; şmeler de yapıldı . İstanbul Milletvekili Ufuk Uras , Sosyal Demokrat Halkç ; ı Parti ( SHP ) ve Devrimci İşç ; i Sendikaları Konfederasyonu ( DİSK ) Başkanı Sü ; leyman Ç ; elebi ' nin ö ; ncü ; lü ; k ettiği ' 10 Aralık Hareketi ' ile gö ; rü ; ş alışverişinde bulunuldu .

Grubun yü ; rü ; tme kurulunda , ABF ' nin kurucu başkanlarından Atilla Erden ve Ergenekon soruşturmasında ö ; rgü ; tü ; n suikast planları iç ; erisinde yer aldığı iddia edilen ABF yö ; neticisi Kazım Genç ; de yer alıyor . Grup , ' bö ; lge toplantıları ' adını verdiği ç ; alışma platformlarını 25 ilde sü ; rdü ; rdü ; kten sonra parti kurma kararını vermeyi hedefliyor . Tekirdağ , Sivas ve Diyarbakır gibi illerde de benzer toplantılar yapılacak . Partinin ana hatlarını oluşturan Alevi Bektaşi Federasyonu , daha ö ; nce AK Parti hü ; kü ; metinin organize ettiği ' Alevi ç ; alıştayları ' ve ' Alevi iftarı ' gibi aç ; ılımlara sert tepki vermişti . Son olarak da Diyanet İşleri Başkanlığı ' nın kurumda bir Alevi masası kurulması teklifini reddederek , okullardaki zorunlu din dersi uygulamasını Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi ' ne gö ; tü ; rmü ; ştü ; .


ÇOK OKUNAN HABERLER

ANKET

Bağımsız Anket Bulunamadı !